Lwów pod ostrzałem – polski lekarz pomaga

Wojna na Ukrainie trwa od kilku miesięcy. Ataki w coraz bardziej przybierają na sile i coraz więcej miast jest kompletnie zrujnowanych. Wroga armia nie zważa na nic, bombardowane są szkoły, szpitale, czy inne miejsca, w których wiele osób szukało schronienia. W pomoc Ukrainie od samego początku bardzo zaangażowała się Polska. Wielu Ukraińców znalazło w naszym kraju bezpieczne schronienie. Dzieci mogły zacząć uczęszczać do szkoły czy przedszkola, a dorośli powoli odzyskali grunt pod nogami i rozpoczęli pracę. Polacy bardzo aktywnie włączyli się także w pomoc bezpośrednio na froncie. Lekarze tacy jak neurochirurg pochodzący z Olsztyna – dr Łukasz Grabarczyk

Relacja doktora Grabarczyka prosto z frontu

Doktor Łukasz Grabarczyk to ceniony neurochirurg, który pochodzi z Olsztyna. Tam też pracował w jednym ze szpitali. Kiedy jednak sytuacja za naszą wschodnią granice stała się bardzo napięta zdecydował się wyjechać do Lwowa i tam pomoc ratować życie i zdrowie ofiar działań wojennych. 

Z jego relacji wynika, że sytuacja w ostatnim czasie nie prezentuje się najlepiej. Pewnego poranka, gdy był ww szpitalu nagle około godziny 6.00 rozległ się alarm bombowy i trwał przez około godzinę. Okoliczni mieszkańcy dobrze widzieli, że w okolicy lotniska unoszą się duże kłęby dymu i sytuacja ta utrzymuje się już jakiś czas. We Lwowie wojsko przez cały czas pilnowało okolicznych terenów zielonych i dbało o przestrzeganie całkowitego zakazu filmowania. 

Łukasz Grabarczyk zwrócił także uwagę na to jakie nastroje panują we Lwowie. Mieszkańcom i osobom przebywającym w tamtym rejonie udziela się pewien niepokój. Pierwsza taka sytuacja we Lwowie pokazała ludziom, że sytuacja jest naprawdę poważna. 

Inne ataki na Lwów w ostatnim czasie 

W ostatnim czasie we Lwowie miał także miejsce atak rakiet na zakład specjalizujący się w naprawie samolotów. Wiele budynków zostało całkowicie zniszczone. Jednak na szczęście obyło się bez ofiar. Inne ostrzały miały miejsce regularnie i mieszkańcy Lwowa mogli wiele razy usłyszeć alarm. 

Doktor Łukasz Grabarczyk oraz inni lekarze pomagający we Lwowskich szpitalach mają ręce pełne roboty. Każdego dnia niosą pomoc poszkodowanym w wyniku bestialskich ataków. Stan niektórych osób jest bardzo ciężki. Wielu rannych po udzieleniu pierwszej pomocy trafia do Polski, gdzie przechodzą dalsze działania mające na celu powrócić ich do zdrowia.

Tak jak mówi doktor Łukasz Grabarczyk, w oczach ludzi przebywających we Lwowie widać narastający niepokój. Nikt nie jest pewny jutra. Niewiadomą czy kolejny dzień nie rozpocznie się od jeszcze silniejszego natarcia wroga. Lwów znajduje się stosunkowo blisko granicy z Polską, dlatego obawy narastają także u naszych rodaków. 

Wojna na Ukrainie odebrała życie tysiąca żołnierzy i cywilów. Sytuacja przedłuża się i każdego dnia docierają do nas informacje o nowych atakach i liczbie poszkodowanych. Każdy może włączyć się w pomoc np. poprzez udział w różnych zbiorkach czy wsparcie zaufanych akcji. 

Zobacz więcej:

https://radioolsztyn.pl/dr-lukasz-grabarczyk-w-oczach-mieszkancow-lwowa-widac-niepokoj/01626016